wibiya widget

25 Mayıs 2010 Salı

Facebook'tan Gizli Hazırlık!


Facebook'ta 'gizli' hazırlık!

İnternet paylaşım sitesi Facebook, güvenlik ayarlarında yaptığı değişikliğin ardından kullanıcılardan aldığı şikayetler üzerine önümüzdeki hafta yeni bir değişiklik yapacağını duyurdu.Avrupa Birliği (AB) ve ABD’deki üyelerinden yönelen ‘gizlilik önlemleri yeterli değil’ şikayetler doğrultusunda siteyi yeniden yapılandıracağını açıklayan Facebook yönetimi, ABD senatosu tarafından da kişisel gizliliğin garanti edilmesi konusunda da uyarı aldı.

Kullanımı kolay olacak

Değişimle birlikte kullanıcıların oluşturdukları profili tamamen gizli bir hale getireceği belirtilirken, ayarların da karmaşıklıktan uzak bir yapıya kavuşturulacağı ifade edildi. Kişisel bilgilerin sadece ‘Herkes’, ‘Arkadaşın arkadaşı’ ve ‘Sadece arkadaşlar’ başlıkları altında paylaşılabileceği belirlendi. Güvenlik eksikliği nedinyle kişisel bilgilerin üçüncü sitelerde de görüntülenebildiği belirtilirken önceliğin bu güvenlik eksikliğinin giderilmesi olduğu kaydedildi. Facebook yönetimi ayrıca yeni gizlilik ayarlarını kullanıcılardan gelen taleplere göre şekillendirdiğini açıkladı.

Karşıt grup etkisi
Facebook’un gizlilik seçenekleri konusunda yaptığı değişikliklerin ardından ortaya çıkan ‘anti-Facebook’ grupları güvenlik ayarlarının hem karışık olduğunu hem de sitenin gizlilik konusunda yeterli güvenliğe sahip olmadığını savunuyor. Kullanıcılara 50 farklı seçenek ve kullanıcının isteğine göre 170 farklı şekilde kişiselleştirebilme imkanı tanıyan yeni gizlilik ayarlarının ardından profilini kapatan kullanıcı sayısının oldukça arttığı ortaya çıktı.

4 yorum:

zuzu dedi ki...

Ayni hassasiyeti Twitter'dan da bekliyorum!

cicibebe dedi ki...

bence sag tık yasagı koyulmalı kesinlikle! ama gizlilik ayarlarında kişileri kendimiz belirleyemememiz kötü olmuş sanki.. bakalım ve görelim..

benhurum dedi ki...

Bende güvenliğini ve gizliğinin zayıf olduğunu düşünenlerdenim, bu konuyu ciddi ciddi ele almaları çok iyi olur, haber verdiğin için teşekkürler canımın içi;)
Bu arada kendine çok dikkat et lütfen, sağlık haberlerini bekliyorum bir tanem, kocaman öpüyorumm tatlı yanaklarından;)

Ozan MERİÇ dedi ki...

Ben de şu aralar Facebook'tan nefret edenlerdenim... İşte nedeni... :)

http://ozanmeric.blogspot.com/2010/06/facebook-profiline-kim-bakms.html